מהו האחו הפורח

שעות הביקור

מהו האחו הפורח?

"האחו הפורח, באר יעקב" הוא גינה קהילתית קטנה של פרחי בר ועצי בוסתן שמטופחת על ידי מתנדבים בחסות המועצה המקומית באר יעקב. זו פיסת טבע בלב העיר שהשבנו אליה את שלל פרחי הבר של האזור, ביניהם צמחים בסכנת הכחדה (מינים אדומים). 

"פורום הנשים" של שכונת גבעת חוטר הקים את הפרויקט באוקטובר 2010 בשטח שהיה מזבלה מוזנחת. המועצה ניקתה את השטח, מימנה רכישת חומר צמחי, ותושבי השכונה זרעו פרחי בר. בשנים שעברו מאז גם סללנו שבילים קטנים, הקמנו ספריית רחוב ושביל רגליים יחפות ושתלנו בוסתן עצי פרי ארצישראליים.

אנשי השכונה והסביבה והילדים באים באופן שוטף. כיתות וגנים מגיעים למפגשי גיבוש, לימוד וחקר, הדרכה ועבודה. מגיעים גם חובבי פרחי בר ופעילי גינות קהילתיות ממקומות אחרים.

אפשר לטייל בגינה, להתבונן, לרוץ, לטפס, להתחמם בשמש על ספסל, לקחת ספר מספריית הרחוב או לספר סיפור מספריית גמד האחו, להציץ ב־ז־ה־י־ר־ו־ת לבית הגמד שצמוד לספרייה, לשוטט בחורשה ולמצוא נוצה מעניינת, אבן עגלגלה ועוד מציאות, ללכת בשיווי משקל על ענף של עץ. מתחם "מקום לשקט" שבחורשה מזמין למדיטציה, רגיעה ואיזון; שביל הרגליים היחפות מפגיש את כפות הרגליים עם שלל תחושות ובשביל הבוסתן (השביל המרכזי שלכל אורכו של האחו) אפשר לטעום ישר מהעץ או השיח תאנים, תותי עץ, רימונים, ענבים, סברסים, פיטנגו, שקדים ועוד. 

מתי אפשר לבקר?

הגינה פתוחה למבקרים ללא תשלום בכל יום בשעות: 1400-1000, 1900-1600. חשוב להקפיד על שעות הביקור ולא לחרוג מהן. הן נקבעו על ידי הצוות המוביל של הגינה בתיאום עם דיירי השכונה ועם המועצה המקומית באר יעקב. המשך קיומה של הגינה מותנה בשמירה על שעות הביקור.

שימו לב: ביקורי קבוצות מחייבים תיאום (מירי 052-6757667)

מי מטפל באחו הפורח?

הגינה מטופלת על ידי מתנדבים – ידיים גדולות, קטנות, ואפילו פעוטות, הקימו את כל מה שיש בגינה – שתלו וזרעו, הקימו גדר, בנו את הספרייה, ניכשו והישקו ואספו זרעים, סללו שבילים וחיפו אותה ברסק עץ מקק"ל ובקליפות איקליפטוס שילדים אספו ומעכו ברגליים, ובקיצור – עשו ה-כל. מושקעות באחו מאות שעות מתנדבים בשנה.
המועצה המקומית מתקצבת את הייעוץ המקצועי ואת ימי העבודה של עופר הוכברג, מומחה להשבת פרחי בר ולגן הארצישראלי ממעבדות של"פ. עופר אחראי לניהול והעשרה של גן המקלט לצמחי ארצות החמרה וגבעות הכורכר. יהושע משילקר ממחלקת ההנדסה של המועצה, מלווה את הגן ומתאם את כל עבודות הספקים והפיתוח.

ספריית האחו הפורח

ספריית האחו הפורח פתוחה 24/7 . אפשר לקחת בהשאלה, ללא רישום, את כל ספרי הבוגרים והנוער. ספרי "גמד האחו" .(הספרייה האדומה) הם לא להשאלה – רק לקריאה במקום.

אפשר לתרום ספרים בתיאום עם טליה ירוסלבסקי, מנהלת הספרייה (052-234-8385). בבקשה לא להשאיר ספרים ללא תיאום – הם נהרסים מהטל ומהשמש.

אסור לעשות פיקניקים

אסור לקטוף ואסור לשתול

מותר לקטוף חמציצים ומעוג כרתי (חובזות) בחורשה.

אסור להבעיר אש, לצרוך אלכוהול או להפעיל מערכת הגברה

איך יודעים מה קורה באחו ומתי יש פעילות?

מצטרפים לדף האחו הפורח בפייסבוק או לקבוצת "ילדים באחו הפורח" בוואטסאפ:
https://chat.whatsapp.com/GgBzNMKaZ684j6PQGGk4Be

לפני שאתם באים, יש לנו בקשה:

האחו הוא הגינה של כולנו – אין בו שומרים, כרטיסי כניסה או פועלי ניקיון. כולנו צריכים לשמור עליו ביחד. איך שומרים? מקפידים על שעות הביקור; מביאים מהבית שקית לאשפה ולוקחים את האשפה הביתה (כולל בדלי סיגריות, מגבונים, בקבוקי שתייה וכו'); מקפידים ללכת רק בשבילים, לא קוטפים ולא שותלים דבר (מותר, כאמור, לקטוף חמציצים בחורשה). בסוף הביקור, לפני שהולכים הביתה, נשמח אם תבדקו שהספרים הוחזרו יפה למדף, והגירים לתיבה שלהם.

מירי דהאן
רכזת הגינה הקהילתית ״האחו הפורח״

052-6757667

 

איך מגיעים:

1. למגיעים ברכב: כותבים בווייז האחו הפורח או רחוב הבנים 40 באר יעקב. זהו, הגעתם לנקודה מספר 1 במפה.

1. למגיעים ברגל: הכניסה לאחו מול רחוב הדרור 58, באר יעקב. אם באים מרחוב דרך חיים (תחנת הרכבת) הולכים לפי מסלול מספר 2. כשעומדים מול התחנה הגשר הקטן הוא מימין לתחנה.

2. למגיעים ברכבת: יוצאים מהתחנה, פונים שמאלה ושוב שמאלה לכביש צר שעובר תחת גשר. מיד אחרי הגשר פונים שמאלה למדרכה. אחרי 20 מטרים תגיעו לרחוב הדרור. הכניסה לאחו פורח תהיה מולכם (מסלול מספר 2 במפה, 4 דקות הליכה).

 

איך מגיעים

3 מחשבות על “מהו האחו הפורח”

  1. עטרה הורוביץ אמר:

    הי מירי,
    מה גודל השטח שלכם באחו הפורח?
    תודה על תגובתך,
    עטרה הורוביץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s