מהו האחו הפורח

לפני הכל: השטח פתוח תמיד, אבל אנחנו מבקשים לשמור על שעות הביקורים

14:00-10:00, 19:00-16:00

אם אתם באים בחבורה של כמה אנשים, או עם ילדים, אנחנו מבקשים לא לבוא בין שתיים לארבע ולא לבוא לפני עשר בבוקר. אחרי 7 בערב אנחנו מפנים את האחו לטובת בעלי החיים שזקוקים לשקט ולשטח נקי מאנשים – בעיקר לקיפודים, אבל גם לציפורי הלילה, לשועלים ולתנים.
מי שבא לטייל לבד, לרוץ, לצעוד, לשבת בשקט בחורשה, יכול לבוא בכל שעה כמובן.

אם זה שטח פתוח, למה יש שעות פתיחה וכללים ולמה זה נוגע לי?

כי האחו נמצא ברצועת שצ"פ (שטח ציבורי פתוח) צרה מאוד, ממש תחת בתי השכנים שרבים מהם שותפים לטיפול בו. זה שטח שהיה נטוש ואיש לא הגיע אליו בעבר. אנחנו מבקשים שתכבדו את שעות הביקור, כדי שלא תתנו לנו "עונש רעש" על זה שאנחנו מטפחים עבור הקהילה מקום שנעים להיות בו.
חשוב גם לקרוא את כללי המקום שמפורטים בהמשך. הם גובשו תוך מחשבה מעמיקה ורצון לייצר באחו הפורח בועת טבע עירוני ומרחב לתנועה וגם לשקט ורגיעה עבור כולנו.

מהו האחו הפורח?

"האחו הפורח, באר יעקב" הוא משהו אחר… הוא אי של טבע שמטופח על ידי קהילה קטנה של מתנדבים עבור הקהילה כולה. האחו הפורח תחת חסות, תיאום ותמיכה של  המועצה המקומית באר יעקב, והוא מנוהל לפי עקרונות של קיימות. הוא ידידותי לכדור הארץ. כמעט כל מה שיש בו נבנה מחומרים ממוחזרים שנאספו בקהילה והוא מתנהל כמעט ללא השקייה.

זו פיסת טבע קטנה ונעימה בלב העיר, שהשבנו אליה את שלל פרחי הבר של אזור באר יעקב, שתלנו משוכות צבר, שיחי פטל וגפן ועצי בוסתן ארץ ישראליים. הגינה משמשת גם כגן מקלט לצמחי הבר של איזור באר יעקב, שמתקיימות בו פעולות הצלה ושימור של מינים בסכנה.

מה יש לעשות בגינה?

אפשר לטייל באחו, להתבונן, לרוץ, לטפס, להתחמם בשמש על ספסל, לקחת ספר מספריית הרחוב או לספר סיפור מספריית גמד האחו (ספרי הפעוטות לקריאה במקום בלבד – לא להשאלה), להציץ ב־ז־ה־י־ר־ו־ת לבית הגמד שצמוד לספרייה, לשוטט בחורשה ולמצוא נוצה מעניינת, אבן עגלגלה ועוד מציאות, ללכת בשיווי משקל על ענף של עץ.
מתחם "מקום לשקט" שבחורשה מזמין למדיטציה, רגיעה ואיזון; שביל הרגליים היחפות מפגיש את כפות הרגליים עם שלל תחושות ובשביל הבוסתן (השביל המרכזי שלכל אורכו של האחו) אפשר לטעום ישר מהעץ או השיח תאנים, תותי עץ, רימונים, ענבים, סברסים, פיטנגו, שקדים ועוד. בילוי נעים!

מי בא לגינה?

אנשי השכונה והסביבה והילדים באים באופן שוטף, ויש גם הרבה ביקורים מאורגנים של כיתות וגנים שמגיעים למפגשי גיבוש, לימוד וחקר, הדרכה ועבודה. מתקיים באחו פרויקט "יום יער" של מחלקת הגנים של המועצה בימי שישי וביקורי פרויקט "ריצטיול". במשך השנה מגיעות גם קבוצות של פעילים סביבתיים מיישובים אחרים להיכרות והשראה.

איך הכל התחיל?

פורום הנשים של גבעת חוטר התחיל את הפרויקט באוקטובר 2010 בעזרת המועצה המקומית באר יעקב, ותושבי השכונה השתתפו בזריעת פרחי בר. השטח, שהיה מזבלה מוזנחת, הפך לגינה קהילתית שוקקת חיים וצבע. נשתלו פקעות ובצלים של רקפות, חצבים, סתווניות, נרקיסים, איריסים ועוד, הועתקו פקעות של כלניות משטחי בנייה, נאספו ונזרעו מרסיות יפהפיות ותורמוס ארץ ישראלי. בשנים שעברו מאז גם סללנו שבילים קטנים ושתלנו בוסתן עצי פרי ארצישראליים.

מי מטפל בשטח, האם יש לו תקציב?

הפרויקט זוכה לליווי מקצועי של עופר הוכברג, מומחה להשבת פרחי בר ולגן הארצישראלי. אנחנו מקבלים תקציב שנתי מהמועצה המקומית באר יעקב (החל מינואר 2017) ואת עיקר התחזוקה עושה קהילת "ידידי האחו" מהשכונה ומהסביבה – כל מי שעובדים בו בהתנדבות.

ידיים גדולות, קטנות, ואפילו פעוטות, הקימו את כל מה שיש בגינה – שתלו וזרעו, הקימו גדר, בנו את הספרייה, ניכשו והישקו ואספו זרעים, סללו שבילים וחיפו אותה ברסק עץ מקק"ל ובקליפות איקליפטוס שילדים אספו ומעכו ברגליים, ובקיצור – עשו ה-כל.

אתם מוזמנים להצטרף למתנדבי האחו! דברו איתי: מירי דהאן 052-6757667
אנחנו זקוקים לשלל הכשרונות והיכולות שלכם !

מה שעות הפתיחה של האחו?

שעות הביקור: בכל יום בשעות 14:00-10:00, 19:00-16:00. בין שתיים לארבע אין ביקורים של קבוצות או משפחות עם ילדים  אבל אם אתם באים לטייל עם הכלב, לרוץ, ללכת, לשבת בחורשה בשקט, לצלם – אפשר כמובן לבוא בכל שעה..

מותר לקחת ספר מהספרייה הביתה?

ספריית הרחוב שלנו פתוחה להשאלה 24/7 . מספריית הבוגרים והנוער (הספרייה השמאלית) אתם מוזמנים לקחת ספר ולהחזיר מתי שנוח לכם. הספרים של ספריית גמד האחו, ספרי הפעוטות (בספרייה הימנית – האדומה) לא מיועדים להשאלה – אפשר לספר סיפור בזמן הביקור ולהחזיר למדף.

אסור לעשות באחו פיקניק או "לפתוח שולחן", אסור לקטוף ואסור לשתול

וגם אסור להבעיר אש או להפעיל מערכת הגברה. האחו הוא מרכז קיימות אז אנחנו מבקשים גם להמעיט או להימנע משימוש בכלים חד-פעמיים. מותר, תמיד, לקטוף בחורשה חמציצים וחוביזות. רק תיזהרו מהסרפדים.
למה אסור לשתול? כי האחו הוא "גן מקלט לפרחי הבר של אזור באר יעקב" בלבד.

מותר להביא קבוצות? כיתה, גן או קבוצה אחרת?

בטח! אבל רק בתיאום מראש (מירי דהאן 052-6757667) . למה? כי האחו קטן וחשוב לנו לאפשר לכל קבוצה שמגיעה ליהנות מהביקור ולקבל את האחו לשעה שעתיים בלי שתהיה שם עוד קבוצה.

מתי הכי כדאי לבוא?

הכי כיף לבוא שוב ושוב, אבל אם אתם מתכננים לבוא רק פעם אחת – בואו באביב, בחודש מרץ, אז הפריחה בשיאה (שימו לב להוראות ההגעה שלמטה).

איך יודעים מתי יש פעילות?

אתם מוזמנים להצטרף לדף האחו הפורח בפייסבוק שם מתפרסמות חוויות, עובדות מעניינות על פרחים, חדשות האחו וגם הזמנה לפעילויות. הפעילויות ללא תשלום. קיימת גם קבוצת וואטסאפ "ילדים באחו הפורח" שמקיימת מפגשים ופעילויות מזדמנות בתיאום עם צוות האחו. אפשר להצטרף:
https://chat.whatsapp.com/GgBzNMKaZ684j6PQGGk4Be

לפני שאתם באים, יש לנו בקשה:

האחו הוא הגינה של כולנו – אין בו שומרים, כרטיסי כניסה או פועלי ניקיון. כולנו צריכים לשמור עליו ביחד. איך שומרים? מביאים מהבית שקית לאשפה ולוקחים את האשפה הביתה (כולל בדלי סיגריות, מגבונים, בקבוקי שתייה וכו'), מקפידים ללכת רק בשבילים, לא קוטפים ולא שותלים דבר (מותר לקטוף חמציצים בחורשה). בסוף הביקור, לפני שהולכים הביתה, נשמח אם תבדקו שהספרים הוחזרו יפה למדף, והגירים לתיבה שלהם.

מירי דהאן
רכזת הגינה הקהילתית ״האחו הפורח״

052-6757667

 

איך מגיעים:

1. למגיעים ברגל: הכניסה לאחו מול רחוב הדרור 58, באר יעקב. אם אתם באים מרחוב דרך חיים (תחנת הרכבת) לכו לפי הוראות 2. אם אתם עומדים מול התחנה הגשר הקטן יהיה מימין לתחנה.

2. למגיעים ברכבת: יוצאים מהתחנה, פונים שמאלה ושוב שמאלה לכביש צר שעובר תחת גשר. מיד אחרי הגשר פונים שמאלה למדרכה. אחרי 20 מטרים תגיעו לרחוב הדרור. הכניסה לאחו פורח תהיה מולכם (מסלול 1 במפה, 4 דקות הליכה).

3. למגיעים ברכב: תכתבו בווייז רחוב הבנים 40 באר יעקב. חונים שם (חנייה חינם בשפע). זהו, הגעתם. הכניסה ברגל לאחו במעבר שבית בית הכנסת "אוהל הבנים" לבין הגדר של בית החולים שמואל הרופא.
השביל בחורשה יוביל אתכם לאיזור הפריחה של האחו (מסלול 2 במפה). בסופי שבוע אפשר לחנות בחנייה של תחנת הרכבת וללכת משם לפי הוראות 2.

איך מגיעים

20160125-203830.jpg

 

3 מחשבות על “מהו האחו הפורח”

  1. עטרה הורוביץ אמר:

    הי מירי,
    מה גודל השטח שלכם באחו הפורח?
    תודה על תגובתך,
    עטרה הורוביץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s